Honoré de Balzac: Goriot apó (elemzés)
A felemelkedés módjai
„Látta a társadalom három fő életmegnyilvánulását: az Engedelmességet, a Küzdelmet és a Lázadást; a Családot, a Világot és Vautrint. Nem mert állást foglalni. Az engedelmesség unalmas volt, a lázadás lehetetlen, a küzdelem bizonytalan.”
Rastignac azt az utat választja, hogy egy szép, fiatal, gazdag szerető segítségével emelkedik fel. Nagynénje beajánlja unokanővéréhez, Beauséant vikomtnéhoz, aki Párizs divatkirálynője, és nagy megtiszteltetés meghívást kapni hozzá. Eugène az ő báljaira jár el, s Beauséant-né tanácsolja neki, hogy udvaroljon Nucingen bárónénak, mert másképpen nem érvényesülhet. Párizsban egy férfi számára a nőknél való siker a hatalom kulcsa.
„A szép Delphine lesz a címerpajzsa. Legyen maga az a férfi, akit kitüntet, és a nők bolondulni fognak magáért. Delphine vetélytársai, barátnői, a legjobb barátnői is mind azon lesznek majd, hogy leüssék magát a kezéről. Vannak nők, akik a másik nő kiválasztott lovagját szeretik, ahogy némely szegény polgárasszony azt reméli, elsajátíthatja modorunkat, ha a kalapjainkat viseli. Önnek sikerei lesznek. Párizsban a siker minden, a hatalom kulcsa. Ha a nők elmésnek, tehetségesnek találják, a férfiak el fogják hinni, hogy az, hacsak maga ki nem ábrándítja őket. Akkor aztán mindent akarhat, mindenütt megvetheti a lábát.”
Tehát a hölgyeken keresztül vezet a felemelkedés útja. Mivel Rastignacnak nincs pénze, és szülei, testvérei is szűkölködnek otthon a birtokukon, tehát róluk is gondoskodnia kell, muszáj valahogy feltörnie. Eleinte keményen tanul, de aztán rájön, hogy van ennél könnyebb út is. Ha valóban jogtudós lesz, akkor sokkal tovább tart a meggazdagodás és sokkal fáradságosabb, ezért úgy dönt, hogy inkább világfi lesz és kapcsolatokat épít.
Beauséant-né érteti meg vele, hogy csak a nőkön keresztül tud érvényesülni, magyarán olyan szerelmi kapcsolatokat kell létesítenie, amelyek egyben érdekkapcsolatok is, amelyek társadalmi szempontból segítik az előmenetelét.
„Nos, Rastignac úr, bánjék úgy a világgal, ahogy megérdemli. Érvényesülni akar? Hozzásegítem. Fölmérheti majd a nők feneketlen romlottságát, a nyomorult, határtalan férfihiúságot. Sokat olvastam ennek a világnak a könyvéből, de voltak még számomra ismeretlen lapjai. Most már tudok mindent. Mennél hidegebben számít, annál előbbre jut. Vágjon oda kíméletlenül, akkor félni fognak öntől. Ne tekintse másnak a férfiakat és nőket közönséges postalovaknál, amelyeket otthagy az állomáson, hogy utolsót rúgjanak, s így majd eléri vágyai végcélját.”
Természetesen a felemelkedést segítő szerelmi kapcsolatokat mindig férjes asszonyokkal kell létesíteni, mert azok vannak abban a helyzetben, hogy segítsék a férfi előmenetelét. Egyébként abban a korban minden nőnek volt szeretője. Mivel a házasságokat nem szerelemből kötötték, hanem érdekszövetségek voltak, s érdekből éltek egymás mellett a házastársak, ezért a szerelmet máshol keresték, mással élték meg.
A házasság annyira a pénzről szólt, hogy például Delphine, aki a pénzéért ment hozzá Nucingen báróhoz, a német bankárhoz, annyira undorodik a férjétől, hogy inkább meghalna, mint hogy házaséletet éljen vele. Természetesnek veszi, hogy szeretőket tart, és hogy a házassága csak anyagi szövetség. A férj viszont ezt nehezményezi, ezért nem ad elég pénzt Delphine-nek a napi kiadásaira. (Delphine ezért szipolyozza ki az apját, míg nővére, Anastasie a szeretője kártyaadósságai törlesztésére kér újra meg újra pénzt Goriot-tól.)
A Goriot apót két regénnyel lehet összefüggésbe hozni: Stendhal Vörös és feketéjével és Mikszáth Nosztyjával. Mind a három regényben nőkön keresztül történik a társadalmi vagy anyagi felemelkedés. Julien, Noszty Feri és Rastignac számára is.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Honoré de Balzac: Goriot apó (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>