William Shakespeare: Rómeó és Júlia (elemzés)
William Shakespeare Rómeó és Júlia című tragédiája feltehetőleg 1594 és 1596 között keletkezett, nyomtatásban először 1597-ben jelent meg.
Történelmi háttér: a 16. század vége virágkor az angol történelemben, az angol reneszánsz időszaka. Anglia nagyhatalom lett a 16. század végére, hajói legyőzték a legyőzhetetlennek hitt spanyol Armadát (hajóhadat) 1588-ban, így a tengereket egyedül uralta.
A mohó gyarmatosítás következtében az angol polgárság meggazdagodott. Erzsébet királynő a protestáns polgárságra támaszkodott, ellensúlyozva a spanyolbarát katolikus arisztokráciát.
A gazdasági sikerek, a béke és a jólét kedvezett a tudományok és az irodalom fejlődésének, iskolák, nyomdák, színházak épültek.
Az irodalom vezető műfaja a dráma lett, ami csak Angliában következett be a reneszánsz idején. A történelmi változások ugyanis itt voltak legmélyebbek, már a levegőben volt az angol polgári forradalom előszele.
Drámaíró tehetségek léptek színre, jelentős színpadi művek születtek. E tehetségek egyike volt Shakespeare.
William Shakespeare (1564-1616): az angol és az európai irodalom legjelentősebb újkori drámaírója, életműve Homérosz, Dante és Goethe nagyságához mérhető. Tehetségesek voltak angol drámaíró elődei és kortársai is, pl. Thomas Kyd, Christopher Marlowe, Ben Johson.
Életéről keveset tudunk, csak hiányos és pontatlan információk állnak rendelkezésre. Egy falusias jellegű kisvárosban, Stratford-upon-Avonben született, anyja földbirtokos családból származott, apja gazdag polgár, kereskedő volt.
Shakespeare szülővárosában járt iskolába, de 15 évesen abbahagyta tanulmányait és dolgozni kezdett (valószínűleg azért, mert pénzszűkében volt).
18 évesen megnősült, elvette a nála 8 évvel idősebb, várandós Anne Hathawayt, aki 3 gyermeket szült neki.
1587-ben Londonba költözött, és ott keresett megélhetést. A Lordkamarás Színészeinek Társulatához szegődött, színész-drámaíró lett, és 1592-ben már sikeresnek számított. 1603-tól a társulat A Király Színészeiként nevezte meg magát (mivel I. Erzsébet meghalt és az új király, I. Jakab támogatta őket).
1599-ben a társulat lebontotta színházát és a Temze túlpartján épített új színházat Globe (=földgömb) néven. Shakespeare 10 %-ban a Globe Színház részvényese lett, drámaírói sikerei révén meggazdagodott. Vagyonát ingatlanba fektette, több telket, birtokot vett. Szülővárosa, Stratford egyik legszebb, legnagyobb házát (New Place-t) is megvásárolta.
1607 után felhagyott a színészmesterséggel, 1610 körül visszaköltözött szülővárosába és elzárkózott a világtól. Végleg felhagyott a drámaírással, Stratfordban töltötte idejét, itt is halt meg a város egyik legvagyonosabb polgáraként 1616-ban.
Munkássága. Mai ismereteink szerint 37 drámája maradt fenn, ezek keletkezési sorrendje máig vitatott. Hiteles szövegük nem állapítható meg, mert a szerző nem maga adta ki drámáit. Hagyatékában nem maradtak hiteles kéziratok, a kiadott drámák szövege színházi szövegkönyveken és a színészek memóriáján alapszik. Így a drámák több változatban is fennmaradtak.
Shakespeare drámáinak első gyűjteményes kötete a szerző halála után, 1623-ban jelent meg, két színésztársa adta ki. A kötet 36 darabot tartalmaz, ezen alapul a mai Shakespeare-kiadások többsége.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
William Shakespeare: Rómeó és Júlia (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>