Petőfi Sándor: A magyar nemes (elemzés)
A magyar nemes jelentősége tehát abban áll, hogy Petőfi ebben a versben szakított a hagyományos nemes-ábrázolással. Újfajta szemlélete irányt szabott az egész magyar irodalom nemes-ábrázolásának: A magyar nemessel egy olyan „sorozatot“ indított el, amely egészen Mikszáth regényeiig nyúlik.
Arany János A szegény jobbágy című verse a vármegye robotját végző parasztot állítja a középpontba, aki Petőfinél csak két sorban jelenik meg, Jókai Egy magyar nábob című regényében mindent végigcsináltat Kárpáthy János úrral, amit a Petőfi-vers kimond, aztán még gúnyosabban ábrázolja a nemesi osztályt Rab Ráby és A kiskirályok című regényeiben.
Mikszáth pedig A gavallérok című regényétől, ahol még megbocsátó mosollyal ábrázolja a nemességet A Noszty fiú esete Tóth Marival című regényig jut el, ahol az ironikus ábrázolást már indulatos realizmusig fokozza.
A 20. században A magyar nemes és Pató Pál úr elhanyagolt földje magyar ugarrá válik Adynál, a Petőfi alkotta nemes-figurák pedig „hitvány Nérók” és „vad úri tatárok” ábrázolásához nyújtanak mintát. Petőfi kezdeményezése tehát Adyval teljesedik ki, ő folytatja majd a Petőfi-féle nemes-ábrázolást.
Hozzászólások
Petőfi Sándor: A magyar nemes (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>