Örkény István: Egyperces novellák (elemzés)
Néhány egyperces elemzése:
Az utolsó meggymag
Már csak négyen voltunk magyarok… ez az alaphelyzet, már csak 4 magyar ember él itt Magyarországon, és a meggyfa alatt élnek. Más népeknél még élnek emberek. A négy embernek nincs neve, mert négynek már nem kell név.
Az első nagyothalló, csak neki van neve: Sípos, ő emlékezik a nevére. Ketten rendőri felügyelet alatt állnak. Régen minden munkanélküli refes volt, azaz rendőri felügyelet alatt állt.
Azt gondolják, kéne valami emléket hagyni maguk után az utókornak. Tanakodnak, milyen emlék legyen. Pl. gombostűvel a fába szurkált üzenet, de nincs gombostűjük.
Más ötlet: tegyenek egy meggymagot két kő közé. De nem volt magjuk, mert mind apróra őrölték és megették. A negyediknek, akit se nem hívtak Síposnak, se nem állt rendőri felügyelet alatt, eszébe jutott, hogy van egy meggymag a fa tetején, amit nem értek el, így nem tudták leszedni.
Így egymás hátára állnak, Sípos mászott fel a tetejébe, de mire felért, elfelejtette, hogy mért mászott fel oda. A többi kiabálta, hogy szedje már le azt a magot, de hiába, mert Sípos volt a nagyothalló. Úgy maradtak, ahogy voltak, egyik magyar a másikon.
Fanyar kiszólások tarkítják a novellát. pl. Mért olyan nagy mázli ma magyarnak lenni?
Többletüzenet van abban, hogy a legfelső süket. Ez lesz végül az emlékművük, hogy ott állnak egymáson.
Mi lehet az üzenete a műnek? Egymás segítésével el lehetne indulni, valamit megoldani. Egymást segíti a négy ember. Számos képzetet, toposzt idéz fel az író: a nagy fa, a világfa, az égig érő fa.
Örkény nem ad választ, ő kérdéseket fogalmaz meg, feszültséget kelt. Pont helyett mindig kérdőjelet tesz, azaz nem lezár, befejez, hanem utat nyit, elindít.
Budapest
Atombomba robbanás történik és minden megáll. Egy ember nélküli világ jelenik meg: a közlekedés megáll, csönd lesz, nem jár több vonat, nem folyik a csapban a víz, elgyomosodnak a parkok, beszáradnak az italok stb.
Az egerek pedig mindent ellepnek, megrágják a könyveket, megeszik az ételeket, ellepik a lakásokat.
Több feszültsége is van a novellának, ami nyitva marad. Egy atomrobbanás után minden leáll, és elszaporodnak az élősködők. A végén megjelenik a cetli, egy romházon a cédula, hogy doktor Varsányiné egérirtást vállal.
A pesti polgár örök készenléte, helyzetmegoldó ereje, túlélési képessége van megörökítve a műben. Azt üzeni, nézzünk bizakodóan a jövőbe.
A bevégzetlen ragozás
Sokszor csak úgy magam elé nézek, nézel, néz, nézünk
Feszültséget gerjeszt, mert nem fejezi be, mert miért itt hagyja abba, mért ez a vége?
Mindenki ahogy gondolja, de az embert nem hagyja nyugton, mért pont itt, mit akar mondani? Ezt akarja mondani, ezt a feszültséget, nem többet.
Hozzászólások
Örkény István: Egyperces novellák (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>