Örkény István: Egyperces novellák (elemzés)
Maga a műfaj is és a műfaj neve is Örkénytől származik, ő nevezte egyperceseknek rövid novelláit, amelyekkel új műfajt teremtett. A jelző arra utal, hogy ezek a művek olyan rövidek, hogy egyetlen perc alatt elolvashatóak.
Valójában hosszabbak és rövidebbek is vannak köztük: akad néhány soros és akad 2-3 oldalas „egyperces” is. Novella műfaj egy percben: ez már eleve valami ironikus, groteszk dolgot ígér! Miért?
Nos, az olvasó hozzá van szokva, hogy novellán többoldalas szöveget értünk. Ha egy novella ilyen rövid, azt akár csúfolódásnak is érezhetjük: azt gondolhatjuk, az író játszik velünk.
Az egyperces mint műfaj
Az egyperces műfaj lényege az, hogy az író csak a legszükségesebb dolgokat közli. Ezek a novellák rendkívül rövidek, tömörek. Örkény egyre kevesebb szóval akart elmondani egyre többet, azaz közlés minimumával az olvasótól a képzelet maximumát kívánta elérni.
Egyfajta enigmaszerűség van ezekben a művekben: talányként, rejtélyként kell őket megfejteni. Az olvasónak kevés jelből kell rájönnie a megoldásra, az elrejtett jelentésre.
A novellákhoz Örkény Használati utasítást is mellékelt, melyben felhívja a figyelmet arra, hogy a novellák milyen rövid idő alatt elolvashatók, de arra is rámutat, hogy ettől még teljes értékű alkotásokról van szó.
Az is hamar kiderül az olvasó számára, hogy a rövidség nem feltétlenül jelenti azt, hogy a novella könnyen érhető lenne, sőt: újra meg újra el kell olvasni, hogy értelmezni tudjuk. Olyanok ezek a kis művek, mint a tartalmas viccek: több jelentésréteg épül egymásra bennük, s időbe telhet, amíg leesik a tantusz.
Az író matematikai egyenlethez hasonlította az egyperceseket, mivel nem passzív olvasást igényelnek, hanem az olvasónak meg kell dolgoznia velük, gyakorlatilag részt kell vennie a művészi alkotásban. Ezért Örkény „kétszemélyesnek” nevezte ezeket a novellákat.
Két kötete volt, amelyekben az egypercesek megjelentek:
1966: Jeruzsálem hercegnője
1967: Nászutasok a légypapíron
Ezekben a kötetekben megjelent egy-egy kisregény is, a Tóték és a Macskajáték.
Az egyperces novellákat később az író külön kötetben is kiadta:
1968: Egyperces novellák
A jegyzetnek még nincs vége. Kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Örkény István: Egyperces novellák (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>