Heltai Gáspár: Száz fabula (elemzés)
Heltai Gáspár Száz fabula c. mesegyűjteménye a 16. század közepe táján jelent meg nyomtatásban.
Történelmi háttér: Európa fejlett országaiban a reneszánsz kor a modern polgárság kialakulásának időszaka volt, és a polgári réteg kialakulásának köszönhetően megindult egy nagy gazdasági és társadalmi átalakulás.
A 16. században Magyarországon nem volt fejlett polgárság és hiányoztak a nagy kulturális központok. Ám a tragikus történelmi helyzet (három részre szakadt az ország) ellenére is eleven szellemi élet és gazdag irodalom bontakozott ki. Fejlett polgárság hiányában a reneszánsz életszemlélet, életforma kialakulásában egy új főnemesség játszotta a vezető szerepet.
Az ország nehéz helyzete miatt a reneszánsz műveltség alacsonyabb szinten terjedt el, de már magyar nyelven. A fejlődés mozgatója a reformáció volt, amely sajátos, ellentmondásos kapcsolatban állt a reneszánsszal.
A középkorban még az emberek a túlvilági életre szegezett szemmel élték az evilági életet. A reneszánsz ember már az evilági élet felé fordult, a középkori világkép megrendült. A reformáció ennek ellenében hatott, hiszen megerősítette a vallás szerepét, ugyanakkor táplálkozott is a humanizmus eredményeiből, sőt, az anyanyelvűség szorgalmazásával szélesebb körben elterjesztette a reneszánsz műveltséget. A hatás visszafelé is igaz: a humanizmus bibliakritikája is elképzelhetetlen lett volna a reformáció nélkül.
A reneszánsz és a reformáció hatása tehát nem oltja ki egymást. Már csak azért sem, mert lényegében mindkettő egy vallásos köntösben jelentkező antifeudális mozgalom volt, azaz egy nagy társadalmi átalakulás ideológiai vetülete.
A reformáció rányomta bélyegét a kor szellemi életére. A protestáns prédikátorírók tolla nyomán új irodalmi műfajok születtek (verses bibliafordítások, zsoltárfordítások, hitvitázó drámák stb.) Ebben a korszakban jött létre a fabula (tanító mese) műfaja is, amely példázatok által terjesztette az antifeudális erkölcstanokat.
Társadalmi háttér: a reneszánsz nemcsak a kultúra, a tudomány és a művészet virágzásának korszaka volt, hanem a kíméletlen vagyonszerzés, a pénz utáni gátlástalan hajsza korszaka is. Itáliában pl. vérrel, csalással, spekulációval összehordott vagyonok halmozódtak fel. Ugyanakkor ezekből a pénzekből Firenze nagy palotái és Róma kupolái épültek meg.
Magyarországon ezzel szemben a vagyon és az életélvezet utáni hajsza közepette az ország rohamos pusztulása zajlott. A török elleni élethalálharc, az ország három részre hullása, a feudális anarchia tombolása fémjelzi a korszakot.
Ez az oka annak, hogy a kor protestáns szerzői hatalmas prédikációgyűjteményekben és prózai dialógusokban figyelmeztettek a részegség és az élvhajhászás veszélyeire, és eszméik terjesztése során minden létező eszközzel hadakoztak az új arisztokráciával, amely kegyetlen népnyúzásával és kicsapongó életmódjával kivívta rosszallásukat.
„Tudós” tanulmányokban bizonyították be, hogy a török uralom nem más, mint Isten büntetése az ország urainak romlottsága miatt (ez a gondolat később is megjelenik majd, a reformkor visszanyúl hozzá, pl. Kölcsey Ferenc a Zrínyi második éneke c. versében, a Himnusz pedig épp egy ilyen protestáns prédikátor hangján szólal meg). Nemegyszer megjövendölték a közeli világvégét is.
Ebben a közegben tűnt fel Heltai Gáspár, a magyar reformáció irodalmának egyik kiemelkedő alakja, aki nemcsak a reformáció igehirdetője, hanem egyszersmind vállalkozó szellemű, jómódú polgár is volt.
Azokon a területeken, amelyeket nem szállt meg a török, Kolozsvár volt az egyetlen olyan fejlett város, amelyet nem a gazdasági hanyatlás jellemzett, hanem minden korábbinál jobban felvirágzott. Polgárságát tekintve épp ezekben az évtizedekben kerültek többségbe a magyar etnikumúak, akik jómódú iparosok és kereskedők voltak, így kialakult egy magyar anyanyelvű városi olvasóközönség.
Az ország egyetlen más pontján sem fejlődött ki hasonló polgári réteg, csak Kolozsváron, s ennek a városi polgárságnak irodalomra való igényét elégítette ki Heltai, aki maga is igazi városi polgár volt.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Hozzászólások
Heltai Gáspár: Száz fabula (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>