Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger (elemzés)
Cím: témamegjelölő, utal a tartalomra, a főhős életkorára. Egyszerűségével tűnik ki, akár egy népmese címe is lehetne.
Megnevez hármat a mű fő motívumaiból: öregség, halászat, tenger. Közvetve utal két másik fontos motívumra: fiatalság, hal.
Olyan alapszavakat tartalmaz, amelyek eleve hordozhatnak szimbolikus értelmet (pl. a tenger egy életszimbólum).
Idő: nincs meghatározva (ez is aláhúzza a történet időtlenségét, örökérvényűségét), de azért nagyjából ki lehet következtetni, mikor játszódik a cselekmény (20. század közepe).
Időtartam: 3 napot tölt az öreg halász a tengeren (miután 84 napig nem fogott semmit, a 85. napon horogra akaszt egy hatalmas marlint, amellyel 3 napig küzd).
Helyszín: egy kis halászfalu Kubában (itt lakik az öreg Santiago), és a tenger (ahol a halászat zajlik)
Szerkezet:
Alaphelyzet: Santiago, az öreg halász 84 napig nem fogott halat, ezért már mindenki azt mondja, elhagyta a szerencséje, és az emberek kezdenek elpártolni tőle. Az első 40 napon még Manolin, állandó kísérője is vele halászott, de aztán szülei megtiltották, hogy az öreggel halásszon – akit végzetesen balszerencsésnek tartanak –, így a fiú a parton várja Santiagót, és csak pakolni segít.
Bonyodalom: másnap Santiago elindul halat fogni: messzire kievez a tengerre, sokkal messzebbre, mint azelőtt bármikor
Kibontakozás: végre sikerül horogra akasztania egy nagy halat, egy hatalmas marlint. Mivel túl nagy és túl nehéz a hal, Santiago nem bírja beemelni a csónakjába. A hal elvontatja őt csónakostul, így kezdődik 3 napig tartó küzdelmük.
Tetőpont: A hal jó két napon át vonszolja magával az öreg halászt csónakostul. Santiago szinte már elájul a fáradtságtól, de a harmadik napon sikerül elejtenie a zsákmányt. A végső küzdelemben megöli a halat, és a csónak oldalához kötözi, aztán elindul hazafelé. Végre megindul a passzátszél is, amely segíti hazatérését.
Megoldás: a marlin vérének szagára jönnek a cápák. Az öreg hősies küzdelemben, minden erőtartalékának mozgósításával többet is megöl közülük. Sikerül életben maradnia, de a zsákmányt elveszíti: bár sok cápát megöl, mindegyik kiharap egy darabot a marlinból, és végül a halból semmi nem marad. Az öreg halász egy óriási csontvázzal tér haza.
Halálos kimerülten, szinte élőhalottként érkezik a kikötőbe. A fiú, Manolin sírva fakad, amikor meglátja, milyen állapotban van. Amikor a többi halász a csontvázból megállapítja, mekkora halat fogott Santiago, újra tisztelni kezdik őt, pedig korábban már kinevették.
Az öreg fáradtan dől az ágyba, Manolin kávét hoz neki, őrzi az álmát. Másnap reggel felkeresi és megbeszélik, hogy ismét együtt fognak halászni, mert a fiúnak még nagyon sokat kell tanulnia. Santiago tovább alszik, Manolin pedig virraszt.
Cselekményvezetés: lineáris.
Hangulat: a végzetszerűség mítoszi légköre hatja át.
Előadásmód: E/3. személyű mindentudó elbeszélő. (Többet tud, mint a szereplők, ismer minden szereplőt, és nemcsak a főhős, de több szereplő motivációját is fel tudja tárni az olvasónak.)
A kisregény elején az olvasó úgy ismeri meg a főhős gondolatait, hogy az elbeszélő beszámol róluk – ez később változik. Amikor a történet helyszíne áttevődik a szárazföldről a tengerre, Hemingway már több narrációs technika keverésével közli Santiago gondolatait. Helyenként az elbeszélőtől tudjuk meg őket, máskor első személyű belső monológokból, megint máskor úgy, hogy a főhős elkezd hangosan beszélni, és ezekből a magánbeszédekből értesülünk róluk.
Elbeszélői nézőpont: az elbeszélő időnként kívülállóként objektív leírást ad a szereplőkről és az eseményekről, máskor elmondja a főhős gondolatait és álmait. Manolin gondolataiba is enged bepillantást, de figyelme középpontjában Santiago áll, az ő nézőpontja az elsődleges.
Kifejezésmód: szikár tényközlés.
Kifejezőeszközök:
- leírások – Hemingway sok realisztikus, ha tetszik, ismeretterjesztő leírással él (pl. a tenger élővilágáról, halakról, madarakról), amit azzal hoznak összefüggésbe, hogy újságíróként hozzászokott, hogy tényeket rögzítsen.
- előreutalás – mivel a marlin és Santiago egymáshoz vannak kötve, a marlin halála előreutal Santiago vereségére a cápákkal szemben
Stílus: egyszerű, tömör, takarékos.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 6. oldalra!
Hozzászólások
Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>