Dante Alighieri: Isteni színjáték (elemzés)
Az Isteni színjáték elemzése: Purgatórium, Paradicsom
Purgatórium:
A név a „tisztulás, tisztítás” szóból ered. Ez az a hely, ahol kitisztul az emberi szellem és méltóvá lesz, hogy az ég lakója legyen.
A Purgatórium teljesen keresztény felfogás szerint épül fel. Az itt tartózkodók bűneik levezeklése után a Paradicsomba juthatnak, azaz üdvözülhetnek.
A Purgatórium a Föld déli féltekéjén található, és a középkori felfogásnak megfelelően óceán borítja.
Felépítése hasonlít a Pokoléhoz.
Részei:
- a Tisztulás-hegye (sziget)
- megelőzi a Várakozás-sziklája, a Virágos-völgy és az Elő-Purgatórium (azok vannak itt, akik gyónás nélkül haltak meg)
- a hegynek 7 köre van: 1. kevélyek, 2. irigyek, 3. haragosak, 4. jóra restek, 5. fösvények, 6. torkosok, 7. bujálkodók. A bűnösöknek a hegy csúcsára kell feljutniuk. Dante az irigyek közé fog kerülni.
- 8. kör: Földi Paradicsom (Ádám és Éva)
„P” betű: Dante homlokára egy angyal 7 P-t ír (p = „peccatum”, vagyis bűn), és minden kör után letöröl egyet.
Bizonytalan abban, hogy a Föld a középpont.
Paradicsom:
Itt már Beatrice kíséri a költőt.
A Paradicsom kilenc égből áll, Dante mindegyiket egy-egy bolygó köré helyezi el.
- ég: Hold ege – azok lelke lebeg itt, akik saját hibájukon kívül lettek kevésbé tökéletesek. Dante egykori sógornője, Gemma egyik testvére, Piccarda is ide került halála után.
- ég: Merkúr ege – olyanok lelke él itt tovább, akik serények voltak, és képességeiket jó cél érdekében használták fel. Cézárt, Justinianust szólítja itt meg Dante, akik elmesélik neki a Római Birodalom teljes történetét.
- ég: Vénusz ege – itt laknak azok szellemei, akik fellázadtak a hit meggyalázói ellen. Dante itt találkozik Anjou Károly fiával, Martell Károllyal.
- ég: Nap ege – itt vannak a világ legbölcsebb lakói. Aquinói Tamás, a skolasztika legjelentősebb képviselője üdvözli Beatricét és a költőt, aki találkozhat a bölcsek közül néhánnyal, köztük van Salamon, Boethius (a bölcs bibliai király), Dionüszosz, Areiopagitész, valamint a spanyol Izidor.
- ég: Mars ege – itt él tovább azok lelke, akik az igaz hitért küzdöttek és feláldozták magukat a kereszténységért. Dante találkozik dédapjával, Cacciagudiával és hosszan elbeszélgetnek. Emellett találkozik még Józsuával, Mekkabeussal és Nagy Károllyal is.
- ég: Jupiter ege – ahová a legigazabb bíráskodók jutottak be. Dávid királyt és más pogány fejedelmeket lát a költő.
- ég: Saturnus ege – itt élnek a magányos elmélkedők, Dante találkozik Damiáni Szent Péterrel, Szent Benedekkel és Péter apostollal.
- ég: Állócsillagok ege – a költőnek itt ki kell állnia az égiek vallatását. Innen látható Isten Birodalma.
- ég: Kristályég – itt található az angyalok kilenc kara. Miután Beatrice elfoglalja égi helyét, felsejlik Isten lényege, Dante pedig hosszú vándorútja végén megismerheti a tökéletes, teljes Szeretetet.
Az Isteni színjáték üzenete: az emberi lélek végcélja a teljesség és a szeretet.
Újdonsága: új világképet mutat, az egyháznak le kell mondania a hatalomról, hogy a lelkek vezetőjévé válhasson.
Jelentősége: Dante felvonultatja a középkori szellemiség legfontosabb elemeit, korának minden tudományos ismeretét (csillagászat, földrajzi világkép), problémáit, kételyeit. Beledolgozta művébe az antik filozófiát, a középkori teológia nagyszabású összegzését. A mű az egész korszak lexikálisan teljes tudástömegét foglalja magában.
Ezért mondják, hogy az Isteni színjáték a középkor enciklopédiája. Persze Dante egyéni élménnyé, egységes világképpé formálva zárt, művészi kompozícióba szorítva adja át az irdatlan tudásanyagot.
Fogadtatása: az Isteni színjáték nehéz olvasmány, és már Dante korában is tudós magyarázatra szorult. Első kommentátorai között van Boccaccio, aki az első Dante-életrajz szerzője is volt.
A Purgatórium és a Paradicsom megértése különösen nagy tudományos felkészültséget igényel. Ismerni kellett hozzá a korabeli tudományt, különösen a teológiát.
A mai ember számára a legkönnyebben megérthető, felfogható rész a Pokol, bár ez is tele van rejtett célzásokkal, utalásokkal a korabeli eseményekre, allegorikus jelentéssel.
Utóélete: hatott a későbbi korok alkotóira, pl. Goethe: Faust, Madách Imre: Az ember tragédiája.
Hozzászólások
Dante Alighieri: Isteni színjáték (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>