Mikszáth Kálmán: A Noszty fiú esete Tóth Marival (elemzés)
A hozományvadász terv: Tóth Mari behálózása
Nosztyék nagykanállal habzsolják az életet, mindent akarnak egyszerre, minden földi jót. Szeretnék fenntartani a látszatot, hogy gazdagok, de ez egyre kevésbé sikerül, egyre több az adósságuk. Ezért azt tervezik, hogy gazdag menyasszonyt kerítenek Ferinek, így jön a képbe a Tóth család. Igaz, hogy polgári, de gazdag család.
Tudják, hogy Tóth Marinak van egy rögeszméje: úgy érzi, nagyobb vonzerő a vagyona, mint az ő saját lénye. Az a fixa ideája, mint minden gazdag lánynak, hogy nem önmagáért szeretik. Mari rútnak tartja magát, s nem tudja elhinni, hogy szerethetik önmagáért.
Nosztyék tervet eszelnek ki, amit a „tatár hercegnő”, Homlódyné javasol. Találkozzon Feri úgy Marival, mintha nem tudná, kicsoda. Figyelje meg jól a ruházatát, aztán adjon fel újsághirdetést, amelyben azt a lányt keresi, aki oly mély hatással volt rá. S írja le Mari külsejét.
Noszty Feri vadásznak öltözve megy Pápára, ahol a Tóth családnak szőlője van, s épp szüretelnek. Közben Tóth Mari is ruhát cserél a cselédlánnyal, de ezt Feri kilesi. Mari elmegy az iparosok báljára, ahol szobalányok, cselédlányok, mesterlegények mulatnak. Itt találkoznak.
Mari nem túl kapós, a harmadik sorban áll, mikor Noszty felkéri. Táncolnak, de mikor jönne a négyes, a fiú elszökik, mert felbukkan Velkovics Rozália, akinek régebben udvarolt. Emiatt a nő miatt vett fel kölcsönt, s hamisította a váltóra az ezredese nevét, mikor még huszárhadnagy volt. Ha most beszélne vele, lelepleződne, Mari megtudná, hogy ő nem vadászlegény, ezért elmenekül. Hirtelen távozásakor azt hiszik róla, ő Patkó, a rablóvezér.
Nagynénje azt tanácsolja, várjon, amíg Mari érzelmei elmélyülnek, adjon neki időt. Az újsághirdetésben keresi azt a lányt, aki Klárának nevezte magát. Egyszóval elhitetik Tóth Marival, hogy Feri ismeretlenül szeretett bele.
A Tóth család jellemzése
A Nosztyak mellett megjelenik a műben egy másik család is. A Tóth család egy polgári család, amely szorgalmával a perifériáról, a társadalom aljáról küzdötte fel magát. Tóth Mihály inasgyerek volt, aki fáradsággal, verítékkel szerezte meg vagyonát. Ő a szorgos, dolgos középréteg képviselője, amely eszével, szorgalmával fölébe kerekedik a hajdan gyökereit vesztett nemességnek.
A Tóth család nem tanul abból, ahogyan Noszty Feri Velkovics Rozival elbánt. Velkovicsék persze nem verik ezt nagydobra, mert szégyellik. De Tóth Mihály felesége akkor is elég buta nő, tetszik neki a nemesi rang, mely előjogokat biztosít. Tóth Mihály nem akarja ezt a házasságot, a felesége azonban igen.
A nemességhez tartozni olyan volt, mint valamiféle szellemi, rangbeli elithez tartozni. Mintha az ősi magyarsághoz tartoznának. Pedig a nemesek megtagadták egy csomó kötelezettségüket és áthárították a parasztságra.
A romantika stílusirányra jellemző vonás az eszményítés. Eszményítés a regényben pl. az igazságtevő Tóth Mihály (volt egy ilyen árnyalat is, Mátyás király-féle tetteket hajtott végre). Tóth Mihály valahogy túlságosan jó ember, mesébe illő figura. Például a gyárai mellett kórházat is üzemeltet. Aztán bezáratja a gyárát a lerokkanó munkások miatt, mivel rájön, hogy évente több ember betegszik meg a gyáraiban, mint amennyi a szanatóriumban meggyógyul.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Mikszáth Kálmán: A Noszty fiú esete Tóth Marival (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>