Gogol: A köpönyeg (elemzés)
A köpönyeg és a főhős utóélete
Akakij Akakijevicsnek, amilyen szürke volt az élete, olyan misztikummal és rejtéllyel teli utóélete van. Halála után az a hír kezdte járni, hogy éjjelenként egy, az elrabolt köpönyegét kereső halott hivatalnok mindenkiről leráncigál mindenféle köpönyeget. Egy hivatalnok Akakij Akakijevicsre ismert rá a halottban.
A tekintetes személy, miután megdorgálta Akakij Akakijevicset, valami szánalomfélét, részvétet, lelkifurdalást érzett. Ezért elküldött hozzá egy hivatalnokot, hogy tudja meg, hogy van, és hogyan lehetne rajta segíteni.
Amikor megtudja, hogy Akakij Akakijevicset sírba vitte a láz, egész nap rossz hangulata lesz, ezért társaságba megy egy barátjához, aztán pedig – bár volt családja, felesége és gyermeke – a barátnőjéhez, Karolina Ivanovnához akart menni. Amikor a kocsiból kiszállt, valaki galléron ragadta. Rémülten ismert rá Akakij Akakijevicsre.
A halottfehér arcú hivatalnok a bundáját követelte tőle, amiért nem járt el az ügyében, sőt, össze is szidta. A tekintetes személy, akármilyen férfias külsejű és bátor ember volt, most nagyon félt. Önként vetette le a bundáját, majd lóhalálában hazavágtatott. Ezentúl sokkal ritkábban kérdezte az alárendeltjeitől: „Hogyan merészel Ön? Tisztában van maga azzal, hogy ki áll maga előtt?”
Ezután az eset után megszűnt a kísértetjárás, legfeljebb már csak a pletykákban létezett. Pl. a Kolomna-negyedbeli éjjeliőr, aki gyenge ember volt, és nem merte megállítani a kísértetet, a sötétben követte. Majd az hirtelen hátrafordult: „Neked meg mi kell?”, és öklét mutatta neki, mire az éjjeliőr azonnal sarkon fordult, a magas, bajuszos ember pedig eltűnt az éjszakában.
Milyen érzéseket vált ki Akakij Akakijevics az olvasóból?
Tragikusan igénytelen életet él, az olvasóból sajnálatot, szánalmat vált ki, sőt, annyira primitív, együgyű, kisszerű ez az ember, hogy az már dühítő. Felháborodunk rajta, hogy ennyire megalázkodik, hogy megadja magát a sorsának és semmit se próbál tenni.
A köpönyeg jelentősége
A novelláskötet címe, melyben A köpönyeg megjelent, Pétervári elbeszélések. Gogol addig nem ismert előadásmódot, stílust honosított meg.
Dosztojevszkij írta később: „Mindannyian Gogol köpönyegéből bújtunk elő”. Azokra az írókra gondolt, akik Gogoltól tanultak (Dosztojevszkij és Tolsztoj művészetére is erősen hatott). Gogolt egyébként Puskin fedezte fel, ő egyengette az útját.
Hozzászólások
Gogol: A köpönyeg (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>