Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés (elemzés)
A regény katartikus hatása
Az ilyen nagyregények időről időre megérintik a lelket, katarzis történik: a lélekben történik valami, a lélek kinyílása, derűje, megvilágosodása megy végbe.
A szavak esztétikai értéke nem a fogalmi jelentésükben van. Van egy értelmük, logikai, fogalmi értékük, s van valami a szöveg mögött: egy filozófia rejlik mögötte (úgy, mint amikor egy képet sokáig nézünk, és egyszer csak mást kezdünk látni benne).
Az ismétlődések benne vannak az életünkben, aztán jön egy más, egy ünnep, s minden más ritmust kap. Az író sorolja a mondatokat, s a sorolás mögött megérezzük, hogy nagyon rejtett dimenziókba enged betekinteni.
Lélektani regény
Dosztojevszkij regénye lélektani regény, hallatlanul biztosan mutat rá, hogy az ember szándékaiban megfordulhat a gonosz, mert az bennünk van, de a választás lehetősége is megvan: az ember maga dönti el, melyik útra lép.
Szonya a felszínen a rosszat választja, mindenki elítélné, de ez a kis csapzott lány három kisgyereket tart el (mostohatestvéreit), meg a részeges apját, a tüdőbeteg mostohaanyját.
Dosztojevszkij rokonszenvez az együgyűekkel: ők az élet perifériájára szorultak, de világuk nagyon sok példával szolgál az egészségeseknek, nekünk. Velük élni meg barátságot, partnerséget, összetartozást, megmutatja, ki az igazi barátja az embernek.
S az együgyűek gyakran állítanak puszta létükkel olyan helyzet elé, hogy tudunk-e szembenézni saját erkölcseinkkel, saját lényünkkel, emberségünkkel, hogy hogyan tudunk dönteni.
A Bűn és bűnhődés tanulsága
Az élet sokkal nagyobb titok, misztikum, mint amit mi fel tudunk belőle fogni, s az együgyűeknek, látszólag gyöngéknek is helyük van benne. Az életnek nemcsak a magas értéke az érték, lehet intelligens a földművelő is. Az élet nagyon sok élőlénynek ad helyet, és nem tudhatjuk, hogy mi a célja az életnek.
Tulajdonképpen valahol mélyen minden irodalmi mű arról szól, hogy mi dolgunk a világban. Dosztojevszkij tudat alatt olyan dolgokat koncentrál az ember tudatába, melyek valahol a lélek, az emberség legmélyét érintik. (És még Tolsztoj is ilyen.)
Hozzászólások
Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>