Balassi Bálint: Adj már csendességet (elemzés)
Az Adj már csendességet Balassi egyik legszebb, legmegrendítőbb istenes verse. Nem véletlen, hogy a 17. század óta ez a költemény ott szerepel a templomi énekek sorában.
Balassi protestáns neveltetésben részesült: nevelője, Bornemissza Péter protestáns prédikátor volt, édesanyja, Sulyok Anna is a reformáció híve 1584-ben a költő áttért ugyan a katolikus hitre, de ez feltehetőleg érdekből történt: azt szerette volna, hogy házasságát ne érvénytelenítse az egyház (hiába).
Lelkében valószínűleg protestáns maradt, de költészete szempontjából ennek nincs jelentősége: vallásos lírája nem felekezeti jellegű.
Az Adj már csendességet 1591 elején született, amikor a költő még Lengyelországban volt, és élete negyvenedik évéhez közeledve úgy érezte, élete alkonyát éli. Csendre, lelki békére vágyott, amit csak Istentől remélhetett.
Bármit is tett a múltban, kétségtelenül megbűnhődött mindenért. Teljesen egyedül maradt: távol barátaitól, szeretőitől, hazájától. Megkeseredve, magányosan élt, hiszen feleségétől elválasztották, vagyonát elveszítette, és az a hadjárat is elmaradt, amelynek kedvéért 1589-ben Lengyelországba ment.
A harmóniát hiába kereső költő csalódott a világban, a földi boldogságban, és már csak lelki békére, nyugalomra vágyott, ezért fordult ismét Istenhez. Fásult lélekkel készült egyfajta számvetésre, és már csak a túlvilágban bízott.
Adj már csendességet…
1
Adj már csendességet, lelki békességet, mennybéli Úr!
Bujdosó elmémet ódd bútúl szívemet, kit sok kín fúr!
2
Sok ideje immár, hogy lelkem szomjan vár mentségére,
Őrizd, ne hadd, ébreszd, haragod ne gerjeszd, vesztségére!
3
Nem kicsiny munkával, fiad halálával váltottál meg,
Kinek érdeméért most is szükségemet teljesíts meg!
4
Irgalmad nagysága, nem vétkem rútsága feljebb való,
Irgalmad végtelen, de bűnöm éktelen s romlást valló.
5
Jóvoltod változást, gazdagságod fogyást ereszthet-é?
Engem, te szolgádot, mint régen sokakot, ébreszthet-é?
6
Nem kell kételkednem, sőt jót reménlenem igéd szerént,
Megadod kedvessen, mit ígérsz kegyessen hitem szerént,
7
Nyisd fel hát karodnak, szentséges markodnak áldott zárját,
Add meg életemnek, nyomorult fejemnek letört szárnyát;
8
Repülvén áldjalak, élvén imádjalak vétek nélkül,
Kit jól gyakorolván, haljak meg nyugodván, bú s kín nélkül!
Hogy mi volt a verset ihlető konkrét élmény, azt nem tudjuk. Balassi egy általános emberi léthelyzetet jelenít meg: egy sorsüldözött, végsőkig elkeseredett, érett férfi belső békesség utáni vágyát és könyörgését Istenhez, akinek irgalmában és könyörületességében mélységesen hisz. Balassi hitte, hogy ennek a felsőbb hatalomnak módjában áll könyörgését meghallgatni és kérését teljesíteni.
Az esendő emberi lényeknek egész életükben szükségük van mások segítségére, ezért a kérés és a könyörgés mindennapjaik része. A könyörgés nem eleve vallásos cselekedet, hanem a kérésnek egy nyomatékosított formája, amelyet az élet nehéz pillanatai kényszerítenek ki az emberből.
A vallásos ember életébe természetes módon illik bele ez a magatartásforma, mert aki hívő, az kiszolgáltatottnak érzi magát Istennel szemben.
Balassi hite nem volt mély vallásosság: sokkal inkább a kétely, a bizonytalanság jellemzi, mint a meggyőződés. A kétely, a hit pillanatnyi megingása az Adj már csendességet című versében is megjelenik.
Olyan ember beszél ebben a versben, aki már csak lelki békére, az elme nyugalmára, a szív csendjére áhítozik. Nem tagadja bűnös voltát, de bűneit már nem sorolja fel, ahogy a gyónásban szokás, és ahogy a Kiben bűne bocsánatáért könyörgett című versében tette.
Ott még teljes megbocsátásért könyörgött, és a megtisztulás, az újrakezdés reményében fordult Istenhez. Itt már csak nyugalomért, lelki békéért imádkozik. Ez egyfajta lemondást, beletörődést jelez.
Az elemzésnek még nincs vége. Kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Balassi Bálint: Adj már csendességet (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>