A reneszánsz kor általános jellemzői, művészete és irodalma
A reneszánsz a középkor utolsó időszakában jelent meg, művelődéstörténetileg önálló korszak. Nagyjából a 14. századtól a 16. század közepéig tartott, és ez az európai kultúra történetének egyik legnagyobb hatású időszaka.
A korszakváltást nem úgy kell elképzelni, hogy egyik napról a másikra állt be a változás, ellenkezőleg: nagy volt a folyamatosság, hosszú ideig tartott az átmenet időszaka.
Az új világszemlélet nem jelentette azt, hogy látványosan megtagadták volna a középkort, inkább csak annyi történt, hogy a középkorban is létező világias törekvések nagyobb hangsúlyt kaptak, és az antik eszmények felé közeledtek.
A középkor és a reneszánsz között olyan szintű összefonódás volt, hogy egyes kutatók még azt is kétségbe vonták, hogy a reneszánsz önálló korszak lett volna. Pedig ennek a kornak megvan a maga sajátos arculata.
Rendkívül összetett korszakról van szó, amely sokkal több ellentmondást tartalmazott, mint más korszakok.
A reneszánsz Itáliában 1340-1540-ig tartott, tehát 3 évszázadot érint. Minden évszázadnak külön elnevezése van: az 1300-as évek a trecento, az 1400-as évek a quatrocento, az 1500-as évek a cinquecento. Az olasz városállamokban a reneszánsz korban a polgárság és a szellemi művelődés már feudalizmusellenes és egyházellenes volt.
A reneszánsz stílusirányzatként először az irodalomban jelentkezett, és csak utóbb követi a képzőművészet. Lényege, hogy az antikvitás értékrendjéhez fordult vissza, világképét emberközpontúság jellemzi, vagyis az ember sokoldalúan művelt, képességeit kibontakoztatni képes személyiségként jelenik meg. Központi szerepet kap a világi élet, a természet szépsége és a harmónia elve is.
A reneszánsz szót mint fogalmat (jelentése: „újjászületés”) a 16. században Giorgio Vasari használta először egy könyvében, amelyben a reneszánsz művészet mestereinek életrajzát mutatta be.
A jegyzet tartalma
● A reneszánsz történelmi-társadalmi háttere
● A polgárosodás jelentősége és a kor emberének haladásélménye
● A középkori ember és a reneszánsz ember összehasonlítása
● Az antikvitás mint eszmény kialakulása
● A reneszánsz önértelmezése és viszonya a középkorhoz
● A humanizmus
● A reneszánsz esztétika
● A reneszánsz (humanista) irodalom
● A reneszánsz filozófia
● A reneszánsz társadalomfilozófia
● A reneszánsz természettudomány
● A reneszánsz képzőművészet és zene
● A reneszánsz színjátszás
● A nyugat-és közép-európai reneszánsz
● A reformáció és a reneszánsz
● A magyar reneszánsz
A jegyzetnek még nincs vége. Kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
A reneszánsz kor általános jellemzői, művészete és irodalma — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>