Petőfi Sándor: Ez a világ amilyen nagy (elemzés)
A vers 1844 júniusában született Pesten. Ebben az időszakban Petőfi olyan dalokat írt, amelyek az élet keserűségét panaszolták el. A világ rút, a lírai én szenved benne, és ha kedvesére néz, akkor úgy érzi, hogy a lány a napfény, és mellette ő az éjjel.
Bár szerelmi költeményről van szó, mivel nincs valós életrajzi háttere, a szerepversek közé tartozik. Műfaja népies helyzetdal. Témája a szerelemvágy és a szerelmi bánat.
Ez a világ amilyen nagy
Ez a világ amilyen nagy,
Te, galambom, oly kicsiny vagy;
De ha téged birhatnálak,
A világért nem adnálak!
Te vagy a nap, én az éjjel,
Teljes teli sötétséggel;
Ha szivünk összeolvadna,
Rám be szép hajnal hasadna!
Ne nézz reám, süsd le szemed –
Elégeti a lelkemet!
De hisz úgysem szeretsz engem,
Égjen el hát árva lelkem!
A vers tömör és egyszerű. A dalbeli drámaiságnak, az ellentétes belső ritmusnak szép példája.
Az első két versszak ritmikusan ismétlődő mondatpárhuzamaiban egy-egy ellentét (nagy-kicsiny, nap-éjjel) s ennek egybefoglalása található.
A harmadik strófa is ellentétre épül: a képek (tüzes szempár-elégő lélek) a vágy és a reménytelen szerelem, a lemondás érzéseit közvetítik.
A versben levő ellentétes gondolatritmus külsőségesen indul, de bensőségessé mélyül. Az első két sor ellentéte még primitív kedveskedés, amely a 3-4. sorban arra szolgál, hogy az érzelem korlátlanságát segítsen naivul kifejezni.
Aztán a második strófában elmélyül, tartalmassá válik az ellentét: „Te vagy a nap, én az éjjel, / Teljes teli sötétséggel.”
A dalt egy hirtelen indulat zárja le, amely inkább csak fordulatos, mint csattanós: „De hisz úgysem szeretsz engem, / Égjen el hát árva lelkem!”
A vers ütemhangsúlyos magyaros verselésű, kétütemű, páros rímű felező nyolcasokból áll.
Mivel egynemű érzelmet szólaltat meg, és nem találunk benne életképszerű elemet, Petőfi „tiszta” népdalai közé tartozónak szokták tekinteni.
Hozzászólások
Petőfi Sándor: Ez a világ amilyen nagy (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>