Petőfi Sándor: Az apostol (elemzés)
Az apostol 1848-ban keletkezett. Petőfi néhány hét alatt, 1848 júniusa és szeptembere között írta, a szabadszállási választási kudarc okozta csalódott lelkiállapotban.
Petőfi életében nem jelent meg, először 1851-ben adták ki, majd 1864-ben is kiadták egyszer, de úgy, hogy cenzúrázták, megcsonkították a szöveget. A teljes, gondozott szöveg 1874-ben jelent meg először az Athenaeum Kiadónál.
Az elemzés vázlata:
● Az apostol keletkezésének életrajzi háttere
● Az apostol cselekménye röviden
● Életrajzi vonások Az apostolban
● Az apostol műfaja, címe, formai jellemzői
● Az apostol hangvétele, elbeszélője, nyelvezete
● Főbb irodalmi hatások
● Szilveszter jellemzése
● Ellentmondások Szilveszter jellemében
● Lélekábrázolás belső monológok segítségével
● A célelvű történelemszemlélet
● Szerepdilemma: „ember” legyen Szilveszter vagy „polgár”?
● A szőlőszem-hasonlat
● Petőfi megváltozott világszemlélete
● Befejezés
Az apostol keletkezésének életrajzi háttere
Petőfi a forradalom előtt és alatt verseiben is nyomon követte a történelmi eseményeket: tudta, hogy nagy dolgok történnek most Magyarországon.
Mivel szeretett volna a politika vérkeringésébe bekerülni, jelöltette magát Szabadszállás környékén képviselőnek a választáson, kortes beszéde azonban csúfosan végződött.
A kortes beszéd célja az, hogy a jelölt meggyőzze a népet arról, hogy őt válasszák meg. Petőfinek még csak nem is engedték végigmondani a kortes beszédét, szinte menekülnie kellett Júliával együtt erről a környékről, mert a nép kicsúfolta, megdobálta, kigúnyolta, nevetségessé tette.
A költő soha nem került be a képviselők közé, és meg sem próbálta többé, nem vállalt többé ilyen szereplést. Erre a választási kudarcra emlékezve írta meg ezt a keserű munkáját, Az apostolt. Ebben az elbeszélő költeményben dolgozta fel fájdalmát.
Az elemzésnek még nincs vége. Kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Petőfi Sándor: Az apostol (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>