Petőfi Sándor: 1848 (elemzés)
A szent szabadság új megváltója lesz a Földnek („Szent szabadság, újabb megváltója / A másodszor sűlyedt embereknek”). Olyan megváltó, mint Krisztus, de a szent szabadságot nem feszítik meg, mint Krisztust („Ne félj, téged nem feszítenek meg”). Tehát krisztusi szerepkörbe helyezi a szabadságot Petőfi.
A vers szimbolikájában az ellentétesség a meghatározó. A „jó” és a „rossz” egyaránt megítéltetik, lánc csörög és kard cseng, a gyávák remegnek, a bátrak dicsőséget aratnak.
A galamb-motívumot kétféleképpen is lehet értelmezni. Egyrészt lehet a virágénekek békegalambja, másrészt lehet a vízözön utáni galamb is.
A zsarnokság még a béke galambját is elűzi, a békegalamb elbújik a háború ölyve elől. Az ölyv egy magasan keringő, éles szemű ragadozó madár, Petőfi az ölyv szárnycsattogtatásához hasonlítja a háborút. Míg a béke szimbolikus madara a galamb, addig a háborúé és a harcé az ölyv (de lehetne sas vagy sólyom is).
A háború ölyve, a szent szabadság és a béke galambja lesznek a forradalomnak a főszereplői.
A gyávák máris remegnek („Hah, ti gyávák, ti máris remegtek? / Ez csak kezdet, ez csak gyermekjáték…”), hát még akkor mi lenne, ha mindaz bekövetkezne, amit Petőfi megálmodott!
A vers zárlatában az ítélkezés napjának prófétai víziója jelenik meg. A költő bizonyos benne, hogy eljön az ítélet napja, ezt egy bibliai képpel fejezi ki:
Eljön, eljön az itélet napja,
A nagy isten véritéletet tart
János jelenéséből ismert motívum a végítélet napja (János a pathoszi látnok, aki meglátja álmában a végítélet napját, a végső ítéletet, amikor jók és rosszak megmérettetnek).
Véres lesz a küzdelem („A nagy Isten majd véritéletet tart”). Petőfi háborút jósol, akárcsak Az ítélet című versében. Most is azt mondja, lesz egy szent háború, amelyben a „jó” eszméje fog diadalmaskodni, s a „szent szabadság” új világot teremt majd.
S míg jutalmát jó, rosz meg nem kapja,
Már nyugonni sem fog addig a kard!
A kard a háború jelképe. Vérrel kell fizetni a szabadságért, s addig most már nem szabad letenni a kardot, amíg a szabadságot ki nem vívtuk, s a zsarnokok meg nem kapják büntetésüket.
Hozzászólások
Petőfi Sándor: 1848 (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>