A példázat műfaja az újszövetségi evangéliumokban és A tékozló fiú története
Mielőtt a példázatokra konkrétan rátérnénk, ejtsünk szót röviden ezek lelőhelyéről, a Bibliáról, és azon belül az Újszövetségről, mindenekelőtt az evangéliumokról, amelyekben a példázatok megtalálhatók.
A Bibliának két önálló része van, az Ószövetség és az Újszövetség, ezeket Hieronymus (Szent Jeromos) kapcsolta egybe, amikor latinra fordította a Bibliát (390-405 között Betlehemben). A híres latin fordítás neve Vulgata. Hieronymus fordításában hűen követte az eredeti héber szöveget.
Az Újszövetség az ókeresztény irodalom legfontosabb alkotásait foglalja magában. Végleges formáját az i. sz. 1. század vége felé nyerte el. Nyelve görög.
Első részét négy evangélium alkotja (a szó görög eredetű, de latinosítva van, jelentése „örömhír”). Jézus az üdvösséget nevezte örömhírnek. Tanítványai, az apostolok már Jézus élettörténetét nevezték evangéliumnak, azaz örömhírnek.
Az Újszövetség evangéliumai
A négy evangélista neve Máté, Márk, János és Lukács. Azokat a jeleket, amelyekről fel lehet ismerni a szent embereket, attribútumoknak nevezzük. A négy evangélistának is van attribútuma: Mátéé az emberarcú, szárnyas angyal, Márké az oroszlán, Jánosé a sas, Lukácsé pedig egy szarvas állat, ami lehet marha vagy tulok.
Az Újszövetség első 3 könyve Máté, Márk és Lukács evangéliuma. Ezek a szerzők ugyanazt a hagyományt dolgozták fel: mindhárman Jézus életéről (születése, tanításai, az emberekért vállalt kínhalála) írtak. Ezért szinoptikusoknak („együtt látók”) nevezik őket.
A negyedik evangélium János evangéliuma, amely eltér a másik háromtól. Azok úgy mutatják be Jézust, mint embert, aki isteni megbízással, prófétai küldetéssel, messiási hivatással rendelkezik.
János viszont Jézust elsősorban istennek tekinti, aki bár emberi testet öltött, attól még isteni lényegű és ezt újra és újra megmutatja (pl. csodák által: a csodák Jézus isten voltát igazolják).
Ő új adatokat közül, egész más szempontú a megközelítése. Látnoknak tekintik, ő írta meg a Jelenések Könyvét, más néven Apokalipszist.
A négy evangélium közül Lukácsé a legpoétikusabb, a legköltőibb előadásmódú, és ő a legjobb stiliszta is. Eredetileg orvos volt egyébként.
Az evangéliumokban több olyan műfajú szöveg is található, amelyek már az Ószövetségben is voltak. A legjellemzőbb műfaj a példázat (idegen szóval parabola, ami erkölcsi célzatú, jelképes tanmesét jelent). Az evangéliumok nagyjából 30 példázatot örökítenek meg.
A példázat műfaja
Jézus gyakran egy-egy érdekes történet, példázat formájában adta elő tanításának lényegét, világította meg az erkölcsi tanulságot.
A példázat egy érdekes, tanulságos történet, amely rávilágít valamilyen erkölcsi, társadalmi vagy filozófiai igazságra. Többnyire egyszerű nyelvezetű, zárt, egységes szerkezetű szöveg, amely szerkezete, stílusa alapján a (világi) regény és a novella műfaja felé mutat.
A jegyzetnek még nincs vége. Kattints a folytatáshoz!
Kedves Vica !Minden nap a te elemzéseidből tanulok hónapok óta.Magas színvonalú ,részletes ugyanakkor érthető könnyen tanulható írásokat közölsz .Mivel önállóan tanulok nincs felkészítő tanárom sokat köszönhetek neked . Június 27 lesz a szóbeli vizsgám addig is a te elemzéseidet gyakorlom.Örülök hogy léteznek olyan emberek akik feltétel nélkül megosszák ezt a tömérdek tudást.Nagyon köszönöm.
Kedves Ildikó! Köszönöm, hogy ezt megírtad nekem. Jó érzés, ha ilyen kedves szavakkal méltatják az ember munkáját, és nagyon örülök annak, hogy segítenek neked az írásaim. Drukkolni fogok június 27-én, hogy minél jobban sikerüjön a vizsga. Addig is kitartást és jó tanulást kívánok!