Novalis: Himnuszok az éjszakához (elemzés)
Témája a túlvilág és a halál utáni vágy. A földi boldogságot tagadva a költő megrendítően szólaltatja meg a halott kedvest. A földi élet megtagadta Novalistól a boldogságot, de ő nem roppant össze, nem mondott le a boldogságról, hanem egy másik, láthatatlan, érzékfölötti világba transzportálta: a halál utáni végtelen létbe.
Ifjú szerelmese elvesztése után az a törekvés vezette, hogy a képzelet segítségével úrrá legyen a természet erőin, a tér és az idő korlátain, hogy az álom, a látomás, az eksztázis erejével összekapcsolja azt, amit a természet és a társadalom szétválasztott. Évadja az éjszaka, a kötöttségekből való teljes kiszabadulás pedig a halál.
Romantikus rémületében eggyé olvad élet, halál, szerelem és fájdalom. Nagy lelki gazdagságról tesz tanúbizonyságot.
Kifejezőeszközök: szimbólum, ellentétek mozgása, jelentésváltozása. Jellegzetes a hétköznapitól szándékosan elütő, metaforikus, képekben gazdag beszéd. A misztikus és metaforikus elemek mellett a keresztény vallásosság elemei is megtalálhatók (Atya, Gyermek, Jó hír, Csodák Gyermeke, Szűz anya stb.).
A szöveg intellektuális részei mellett nagyon sok a filozófiai gondolat is.
Motívumok:
- sötétség-fény
- éjszaka-nappal
- álom-valóság
- görögség-kereszténység
- megváltáshit
Az éjszaka (sötétség) és a nappal (fény, világosság) az emberiség ősképei, archetípusai. Olyan szimbólumok, amelyek egymással ellentétesek és kiegészítik egymást. Az európai kultúra hagyományosan ilyen kettős ellentétek (bináris oppozíciók) formájában gondolkodott saját magáról, és ma is ilyenekben gondolkodik.
Ellentétes jelentéstartalmak társulnak sötétség-világosság ellentéthez: káosz-rend, bűn-tisztaság, misztikum-racionalitás, tudatlanság (őrület)-tudás, halál-élet, álom-valóság, boldogtalanság-boldogság, gonoszság-jóság, kárhozat-üdvözülés.
A cím egy többes számú főnév és toldalékos főnév kapcsolata, témajelölő, műfajjelölő.
A német romantikában fontos szerepet kapott a képzeletvilág és az álom, mivel a képzelet és az álom szabadítanak meg minket az élet egyhangúságától és a mindennapok nyűgétől, és a felnőtt élet komolyságába gyermeki játékosságot visznek. Így aztán Novalis kedvenc napszaka az éjszaka volt, amikor nincs fény, így megjelenhetnek az álmok, megszűnnek a hétköznapi kötöttségek.
Az éjszaka persze jelkép, jelentései: álom, halál, tudaton kívüli, eksztázis, amiben eltűnik minden, ami világ, ami kín.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Novalis: Himnuszok az éjszakához (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>