Móricz Zsigmond: Rokonok (elemzés)
Móricz Zsigmond Rokonok című regénye könyv alakban 1932-ben jelent meg (az író a Pesti Napló c. lapban kezdte közölni 1930-ban). A könyv már egy átdolgozott, bővített kiadás, hangneme is keményebb, bírálóbb. A teljes kiábrándulás, a teljes illúzióvesztés regénye.
Társadalmi háttér: A Rokonok ún. dzsentriregény. Móricz a dzsentriregényekben a Mikszáth Kálmán által elkezdett, jellegzetes témát folytatta. Móricz idején azonban a dzsentri már nem volt ugyanolyan, mint Mikszáth idején, ezért Móricz regényei keserűbbek (pl. az Úri muri azt mutatja be, hogy még a jó képességű emberek is bukásra vannak ítélve).
Az egyes dzsentriregények azt a folyamatot mutatják, ahogy az író egyre jobban kiábrándult ebből a társadalmi osztályból. Ennek a kiábrándulási folyamatnak a végpontján áll a Rokonok, Móricz utolsó dzsentriregénye.
Történelmi háttér: Magyarország az 1920-as, 1930-as években még magán viseli a feudalizmus sok jelenségét (társadalmi szokások, hierarchia, úr-szolga viszony, nő-férfi viszony mind elavult képet mutat). De megjelennek a vadkapitalizmus csírái is (bankügyletek, kölcsönök, pénzügyletek). Ez megmérgezi az emberi tisztességet, a becsületet, az emberi kapcsolatokat.
Keletkezése: Hátterében az 1929-ben kezdődő nagy gazdasági világválság áll. Ez a válság is hozzájárult ahhoz, hogy Móricz végleg elvesztette hitét a dzsentriben. Ebben az időben szinte naponta derült fény a különféle államhivatalnokok, városi vezetők sikkasztásaira, visszaéléseire. A válság felszínre hozta ezeket a botrányos ügyeket, az egész intézményes korrupció lelepleződött, ez adta a regény valóságalapját.
Műfaj: regény
Típus: dzsentriregény
Téma: A vezető társadalmi réteg korruptságának leleplezése az új főügyész, Kopjáss István hivatali pályafutásának bemutatásával.
A Rokonok középpontjában egy nagyszabású úri panama áll (Panama az Atlanti és a Csendes-óceánt összekötő csatorna. Panamázni = nem tisztességes úton, összeköttetés vagy csalás révén előnyhöz, többlethez jutni).
Stílus: realista. (A Rokonok az a regény, amelyben kiteljesedik Móricz realista ábrázolásmódja.)
Cím: témajelölő, kifejezi a regény központi mondanivalóját, amely az ún. „kapcsolati tőke”, a protekció kérdését veti fel.
Problematikus, hogy a különféle állásokba protekció alapján olyan emberek kerülnek, akiket rokoni szálak fűznek ahhoz, aki kinevezte őket. A protekció azért virágzik, mert a vezetők a megbízhatóságot fontosabbnak tartják, mint a hozzáértést. Legkönnyebben az adott személy rokonai jutnak protekcióhoz, mivel egy rokonnál elvileg nincs megbízhatóbb ember.
A protekcionizmus azt eredményezi, hogy nem a hozzáértő, tehetséges emberek kerülnek a fontos pozíciókba, hanem a megbízhatóak. Ez oda vezet, hogy az ország nem tud fejlődni, és nem halad előre semmi.
Idő: a megírás ideje, 1929 (a nagy gazdasági válság éve). Móricz a saját korát mutatja be.
Időtartam: az új főügyész megválasztásának másnapján indul a cselekmény
Helyszín: egy képzeletbeli alföldi nagyváros, Zsarátnok.
Ez a város sokak szerint Debrecennel azonosítható. Tipikus város, de nem tipikusan Debrecen. Egy közepes nagyságú alföldi város, amely több város jellegzetességeit is magán viseli.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Hozzászólások
Móricz Zsigmond: Rokonok (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>