Mikszáth Kálmán: A Noszty fiú esete Tóth Marival (elemzés)
Alaphelyzet: Noszty Feri jellemének bemutatása Velkovics Rozália meghódításának tervén keresztül.
Bonyodalom: váltóhamisítás. Noszty Feri megszorul anyagilag, és épp vetélytársától, Kozsehuba Tivadartól kér kölcsön pénzt.
Kozsehuba Tivadar, aki Velkovics Rozália másik udvarlója, tudatosan tőrbe csalja Noszty Ferit: 1000 forintot ajánl neki azzal a feltétellel, ha parancsnoka, Stromm Adalbert alezredes nevét ráhamisítja a váltóra. Előre tudja, hogy Noszty úgysem fogja visszafizetni a pénzt, így ki fog derülni a csalás.
Noszty az első ajánlatot még sértődötten visszautasítja, másnap azonban már hajlandó a hamisításra, bár nem minden lelkifurdalás nélkül.
Kozsehuba terve beválik, kiüti Nosztyt a nyeregből. Stromm a tiszti kardbojt becsületét védve elismeri az aláírás valódiságát és kifizeti az 1000 forintot, de Nosztynak távoznia kell a hadseregtől.
Kibontakozás: a Noszty család törvényes és törvénytelen eszközökkel is törekszik Mari hozományának megkaparintására.
Homlódyné Labikán Amália, a „tatár hercegnő”, Feri nagynénje eszeli ki a haditervet. Tóth Marival el kell hitetni, hogy nem a milliójáért, hanem önmagáért, saját szépségéért szereti őt Feri. Ennek érdekében megszervezik, hogy Noszty álruhában (vadásznak öltözve) találkozzon a szintén álruhás Marival a szüreti bálon.
Amikor Mari beleszeret a fiúba, kompromittálják, mert Tóth Mihály utánajár, ki Noszty Feri, és nem akarja hozzáadni a lányát. Régi szokás szerint a kompromittált (elcsábított) lányokat hozzáadják a csábítóhoz, mert a tisztességük elvesztése miatt senki más nem venné el őket feleségül. A Nosztyak azért kompromittálják Marit, mert csak így lehet rávenni a lány apját, hogy beleegyezzen a házasságba.
A terv Noszty Feri könnyelműségén bukik meg: a pápai Griff Szállóban ott felejti a Máli néninek írt, félbehagyott levelet. Ez lesz a döntő bizonyíték Tóth Mihály kezében, mert nyilvánvalóvá teszi, hogy amikor Feri és Mari találkoztak, Noszty tudta, hogy a lány kicsoda, azaz valójában a hozományra fájt a foga. Ennek tudatában Mari már nem akar hozzámenni Ferihez.
Tóth Mihály erről nem szól a Nosztyaknak. Látszólag beleegyezik a házasságba, miután a lányát kompromittálták.
Tetőpont: eljön az esküvő napja, a díszbe öltözött dzsentrik kivonulnak, mire az apa közli: a lánya és a felesége elutazott.
Megoldás: Noszty Feri hoppon marad, de nem viseli meg a kudarc, mert könnyed életfelfogású és nem volt igazán szerelmes Mariba.
Üzenet: A regény végén érvényesül az írói igazságszolgáltatás: megszégyenül és hoppon marad az a dzsentri klán, amely rátelepedett az egész Bontó vármegyére.
Mikszáth azonban bizonytalanságban hagyja az olvasót hősei további sorsa felől. Ennek oka az lehetett, hogy folytatni akarta a történetet. Van egy Utóhang, amelyben folytatást ígér, a következő részt azonban már nem tudta megírni, mert pár év múlva elhunyt.
Előadásmód: E/3. személyű a narráció. A szóbeli műformák uralkodnak az előadásmódban. Mikszáth hangja nem tárgyiasan elemző, személytelen írói hang, hanem egy nagy mesemondó hangja. Az események közben mindig kommentál, hol kedélyesen, hol szarkasztikusan.
Nem elemzi az események mélyebb összefüggéseit, mozgatórugóit, inkább a fordulatos történetre, a furcsa kalandokra figyel. Az érdekli, hogy mi történt, és nem az, hogy miért történt.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Mikszáth Kálmán: A Noszty fiú esete Tóth Marival (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>