Miguel de Cervantes Saavedra: Don Quijote (elemzés)
Cervantes Don Qujijote című regénye a 17. század elején keletkezett, a spanyol aranykor irodalmának világirodalmi rangú műveként tartjuk számon. Az első részt a szerző az 1597 és 1602 közötti években írhatta Sevillában, a második részt már sikeres, elismert íróként Madridban 1615-ben.
Miguel de Cervantes (1547-1616): spanyol író, költő, drámaíró, a korabeli spanyol irodalom minden műfajában alkotott (episztola, szonett, románc, pásztorregény stb.).
Munkásságára nézve nagy jelentősége volt annak, hogy 22 évesen elutazott Itáliába és megismerkedett az olasz kultúrával.
Kalandos élete volt, sok minden történt vele. Volt katona, ugyanis beállt az Itáliában állomásozó spanyol seregbe, amely a törökök földközi-tengeri terjeszkedését próbálta meggátolni. Részt vett a lepantói csatában, meg is sebesült (bal karja megbénult).
1575-ben haza akart térni, de egy kalóztámadás során fogságba esett, és a kalózok eladták rabszolgának, így Algírba került. 5 év múlva tudott kiszabadulni váltságdíj ellenében. Ekkor hazatért és Madridban telepedett le. Kisebb hivatali megbízásokból élt, és az írásaiból is volt egy szerény jövedelme.
Később Sevillába ment, ahol adóbehajtói tisztséget vállalt. Pontatlan elszámolásai miatt 1597-ben és 1602-ben börtönbe került (pénzlopás volt a vád). Ezekben az években kezdte írni a Don Quijote c. regényét.
1608-ban tért vissza Madridba, ahol immár elismert íróként élt haláláig. A Don Quijote második részét már sikeres szerzőként írta Madridban.
Don Quijote: ez a mű emelte Cervantes írói munkásságát világirodalmi rangra. Az első modern európai regényként tartjuk számon.
Két részletben jelent meg, az első rész 1605-ben, a második 1615-ben, és már az első rész is nagy sikert aratott. Mivel a két rész megjelenése között 10 év telt el, ez idő alatt az történt, hogy a sikert meglovagolva valaki más megírta Don Quijote kalandjainak folytatását. Ezért döntött úgy Cervantes, hogy lesz egy második rész, amelyben le kell zárni Don Quijote kalandjait, és ezt ő maga fogja megírni.
A második részben több utalás is történik arra a „bitorlóra”, aki el merte tulajdonítani Cervantes alapötletét és hőseit (abban a korban még nem létezett se szerzői jog, se a plágium kifejezés).
De az író az első rész sikerére is rájátszik a második részben. Ezért van az, hogy a második részben már minden szereplő ismeri Don Quijote lovagot, hiszen olvasták a róla szóló regényt.
Irodalomtörténeti háttér: nagy terjedelmű, hosszabb időtartamot felölelő, szerteágazó cselekményű, prózában írt irodalmi alkotások már az ókorban is születtek a hellenizmus korától kezdve, de az antik regényekből csak kevés maradt ránk, azok is töredékes állapotban. Egyébként is az ókori esztétika nem ismerte el irodalmi műfajként a regényt (a nagyepikát Arisztotelész Poétikája nyomán a homéroszi eposzok mintájára képzelték el).
Először a középkorban, a 12. századi Franciaországban kezdték románnak hívni azokat az irodalmi műveket, amelyek nem latinul íródtak, hanem a nép által beszélt köznyelven. A kifejezést később elkezdték a hosszabb terjedelmű, fordulatos eseményeket, kalandokat elbeszélő, kitalált történetek megnevezésére használni. Ezek a regények még verses és prózai alkotások is lehetettek.
A 13. században alakult ki a lovagregény műfaja a lovageposzból (az eposzokat átírták prózába). Ezek szórakoztató célú olvasmányok voltak, amelyek Artúr király, Nagy Károly és más legendás uralkodók korából való történeteket dolgoztak fel.
A lovagregény utolsó virágkora a 16. századi Spanyolországban volt, és ugyanebben az időben alakult ki a pikareszkregény is, amely laza szerkezetű, jobbára epizódszerű kalandokból építkező regénytípus. A műveltebb közönség se a lovagregényt, se a pikareszket nem tartotta sokra, se a középkorban, se a reneszánsz idején.
Cervantes ezekre az antik és középkori hagyományokra támaszkodhatott, ugyanakkor a Don Quijote megírásával fordulatot hozott a regényműfaj alakulástörténetébe. A 16. századra a lovagregény műfaja kiüresedett, de azért még népszerű olvasmánynak számított. A Don Quijote a kiüresedett lovagregény-hagyomány ellenében született.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Hozzászólások
Miguel de Cervantes Saavedra: Don Quijote (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>