Lúdas Matyi-kvíz (játék diákoknak)
41. Matyi mindezt jól tudta, de tervétől nem állt el. Újra vásárt tartottak Döbrögben, Matyi ott egy siheder lovára alkudott. Azt mondta neki, megvenné a lovat, ha…
A. Ha a siheder be tudja bizonyítani, hogy a ló gyors.
B. Ha a siheder olcsóbban adja a lovat.
C. Ha Matyinak lenne pénze a lóra.
42. Mire kéri Matyi a sihedert, hogyan bizonyítsa be, hogy jó lova van?
A. Mutassa meg, milyen gyorsan fut a ló.
B. Megmutatja neki Döbrögit, aki nagyon fél a Lúdas Matyi névtől, és akinek tíz lándzsás katona lovagol a hintaja mellett. A sihedernek oda kell lovagolnia hozzá, szemébe mondani, hogy ő Lúdas Matyi, aztán elvágtatni. Ha nem fogják el, az azt jelenti, hogy a ló tényleg gyors: ez esetben Matyi megveszi a lovat.
43. A tűzrőlpattant sihedernek tetszett az alku, úgy is tett, mint ahogyan Matyi kérte. Hogyan reagált Döbrögi, amikor felbukkant az ál-Matyi?
A. Döbrögi nem hitt a sihedernek.
B. „Rajta, legény!” – ordította Döbrögi és a siheder után küldte a tíz lándzsást.
C. Döbrögi az ál-Matyi után küldte a kocsisát a hintóba fogott nyerges ló hátán, és 100 aranyat ígért annak, aki elfogja Matyit.
44. Így aztán Döbrögi egyedül maradt, Matyi pedig kilopózott az erdőből, és mi történt?
A. Megrántván ruháját, Matyi ezt mondta Döbröginek: „Mit bámul az uram? Nem fogják azt ma el… osztán nem Lúdas Matyi az, hanem én vagyok.”
B. Matyi megsajnálta és nem verte meg Döbrögit.
45. Az elbeszélő költemény cselekményének tetőpontja a harmadik verés. Hogyan rendeződik el Matyi és Döbrögi sorsa a mű végén?
A. Matyi így szólt Döbrögihez: „Ne féljen az úr, már többször nem verem én meg.” Azzal lóra kapott s elment dolgára örökre.
B. Döbrögi „Törvénytelenül nem bánt, hanem úgy, ahogy illik / Embertársaival. Jól is végezte világát.”
C. Döbrögi felfogadta Matyit ispánjának.
46. Matyi a költemény főhőse. Milyen tulajdonságait, jellemének milyen vonásait ismerhettük meg?
A. Matyi otthon: rossz, lusta, volt, tunya életet élt. Matyi a falujában: senki sem ismerte, még a vele egyforma korúak sem.
B. Matyi a vásárban: ismeretlen, nem tudja hogyan kell köszönteni földesurát, hetyke. Matyi a kastélyban: megalázott, megvert, de büszke, megígéri, megtorolja a büntetést.
C. Matyi az erdőben: tanult, mesterségekhez értő, nyelvekben jártas. Matyi orvosként: jófejű, római vagy görög nyelven nyavalyákat tud bölcsen mondani, szerek kotyvasztásához ért.
D. Matyi újra a vásárban és a kerek erdő sarkánál: előrelátó, okos, ravasz, felnőtt, az igazát kiharcolni tudó, megbocsátó.
47. Döbrögi tetteit is megismerjük, Jellemezzük Döbrögit!
A. Buta: elhiszi, hogy olasz ácsot fogad fel, ebédre hívja az ismeretlent, kisétál vele az erdőbe. Nagyravágyó: „Nem fog nálam az országban nemesebb gazdára találni.” Hencegő: dicsekszik erdejével.
B. Pazarló: kétszáz fejszést rendel ki fát vágni. Hiú: Pompás palotát építtet, és mikor hallja, hogy „Róma felé kell forgani”, akkor olyat akar építeni.
C. Nevetséges: „úgy nyöghette ki, hogy Lúdas Matyi meggyilkolta…”, „fűhöz-fához kapkoda, és aki csak ajánlani tudtak, bárha kerékgyártó, lóorvos, marhakuruzsló volt is, kínjában mind meghallgatta tanácsát…”
D. Szánalmas: „Ha csak lúdtollat látott is azonnal elájult…”, „a mennykő ha azon nyomban megütötte volna, talán könnyebb lett volna szegénynek, összerogyott és elájult…”
48. Gondold végig, hányféle szolgáló vette körül Döbrögit! Soroljuk fel őket!
A. Döbrögi szolgái: ispán, szolga, poroszló, hajdú, kukta, szakács…
B. Döbrögi szolgái: kertész, szoba-és konyhaleányok, béres, strázsa, kocsis, bába…
49. Döbrögi jelleme a történet végén megváltozik, ezt szavai is bizonyítják. Mit mond Döbrögi szolgáinak a vásárban, az erdőben és az erdő szélén?
A. A vásárban: „vég egyet sinkójával, nosza három fogdmeg toppan elő”.
B. Az erdőben: Döbrögi nem parancsol, hanem kér: „Óh, fiaim, vigyetek szaporán…”
C. Az erdő szélén: „A négyelni való megvert háromszor… Az Isten így bánik s bánjon valamennyi urakkal…”
50. S most térjünk vissza a szerzőhöz, Fazekas Mihályhoz! Már gyermekkorában kedvelte a természettudományokat és a katonáskodásból hazatérve, sógorával együtt megírta az első magyar növénytan könyvet. Soroljunk fel a Lúdas Matyiban található növényneveket!
A. Növénynevek: nyúl-, farkas-, békacseresznyék, angyal-, szent-, ördögtövisek…
B. Növénynevek: medve-, szamár-, disznó-, egér-, kutya-, macskatövisek…
A Lúdas Matyi-kvíz még nem ért véget, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Lúdas Matyi-kvíz (játék diákoknak) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>