Arany János: Híd-avatás (elemzés)
Az 1-2. strófából megtudjuk, hogy a kártyás fiú az utolsó pénzét is elvesztette („És kártya perdül, kártya mén; / Bedobta… késő visszavenni: / Ez az utolsó tétemény”), ezért minden reményét elvesztve, egyedül útnak indul az éjszakában.
Az idézőjelben álló szavakat a szereplők mondják. Az 1. strófa végén fájdalmas sóhajként tör fel a fiúból: „Egy fiatal élet-remény” úszott el ezzel a kártyaveszteséggel. A sors könyörtelen.
Az 1. strófa izgatottságával szemben a 2. versszak sorai lassabbak, kiszélesednek: szinte halljuk a fiú lépteinek koppanását, ahogy elindul az éjszakában. Az utca kihalt, a fiú még nem ért el a hídhoz, ahol látni fogja a haláltáncot.
A 3. strófa bemutatja az új hidat, a Margit-hidat, amelyen még lengenek a zászlók az aznapi hídavatás után, melynek során ünnepélyes keretek között megszentelték a hidat és átadták a lakosságnak:
Előtte a folyam, az új hid,
Még rajta zászlók lengenek:
Ma szentelé föl a komoly hit,
S vidám zenével körmenet:
Nyeré „Szűz-Szent-Margit” nevet.
A fiú elér a hídhoz és elmegy a közepéig. A 4. strófa első két sora még tompább, még monotonabb, lassúbb, aztán a léptek megszűnnek:
Halad középig, hova záros
Kapcsát ereszték mesteri;
Éjfélt is a négy parti város
Tornyában sorra elveri; –
Lenn, csillagok száz-ezeri.
Éjfél van tehát, a szellemek órája. A fiú letekint, és csillagok százezreit látja tükröződni a Duna vizén…
Az 5. strófából megtudjuk, hogy a távoli harangszó (az éjfélt jelző harangozás) még rezeg a fiú fülében, ahogy nézi a csillagokat, amelyek furcsán ragyognak a víztükörben, aztán az első forogni kezd, s egyre több lesz a víztölcsér, amelyből sorra kelnek ki a különféle alakok:
S amint az óra, csengve, bongva,
Ki véknyan üt, ki vastagon,
S ő néz a visszás csillagokba:
Kél egy-egy árnyék a habon:
Ősz, gyermek, ifju, hajadon.
Ezután jön 11 versszakon keresztül a megállás nélküli haláltánc. A fiú látja a vízbe ugró emberek nagy forgatagát, s érzi ő is a húzást…
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Csak annyi, hogy elég biztosra gondolom, hogy nem a másfél évvel azelőtti hídavatás szolgált neki alkalmul a versíráshoz. A hangsúlyokat is kicsit eltolva inkább Petőfi 1844-es Debrecenből Pestre való felmenetele. (Ha a hídavatásra írta volna alkalmi versnek, benne lett volna valamelyik újságban ár na múlva. Mint ahogy benne szoktak lenni ilyesmi versek hídavatásokra)
A vers az Őszikék része, amit nem a nyilvánosságnak szánt, hanem saját magának, ezért nem jelentek meg abból versek az újságban, és a könyv is csak halála után jelent meg. És de, a verset tényleg a Margit-híd, és az akkoriban nagyon magas öngyilkossági számok ihlették 🙂
Az elemzésben: „VAN PÁRBAJOZÓ, AKI MEGFOGADTA, HOGY PÁRBAJ UTÁN ÖNGYILKOS LESZ” Itt arról van szó, hogy a figura amerikai Párbajt vívott, ami Pontosan azt jelenti, hogy a felek a szerencsére bízzák a sorsukat, egy kalaPba egy fehér és fekete golyót tesznek, és aki a feketét húzza, annak megadott határidőn belül öngygilkosságot kell elkövetnie.
Ez nagyon érdekes. Köszönöm.
Nagyon köszönjük az elemzéseket, mind nagyon hasznos!!!
Egy kis megjegyzés a Híd-avatáshoz:
a szürke mezőben javaslom javítani a Margit-hidat készítő francia cég nevét:
Société de Construction des Battingnoles (valószínűleg csak elírás lehetett).
Köszönöm, és további jó munkát kívánok,
Andi
Köszönöm a visszajelzést, javítottam.