Arany János: Híd-avatás (elemzés)
A Híd-avatás 1877. augusztus 2-án keletkezett. Ez a kései ballada az Őszikék-korszak termése, a Gyulai Páltól kapott „kapcsos könyv” egyik remekműve. Témája miatt egyedülálló Arany balladái között, hiszen sem nem történelmi, sem nem népies ballada, hanem ún. városi ballada: a kapitalizálódó Budapest balladája.
Arany már az 1860-as évektől betegnek érezte magát és keveset írt, otthagyta az akadémiai főtitkárságot is, és elvonult a Margitszigetre a tölgyfák alá, ahol a természet csöndje és a nyugalom ismét előhívták a költői ihletet.
A Margit-hidat 1876. április 30-án avatták fel, és akkortájt egyre nőtt az öngyilkosok száma, ez adja a vers keletkezésének apropóját.
1876-ban készült el a Margitszigetre külön, harmadik taggal leágazó Margit-híd, amely a Lánchíd után a második legnagyobb hidunk.
Egy nemzetközi pályázat nyerteseként Ernest Gouin francia építész tervei alapján építette meg egy francia cég (Société de Construction des Battingnoles) 1872 és 1876 között. A híd kivitelezése 10 millió koronába került, pilléreinek díszítését is egy francia tervezte. Előtte egy ideiglenes híd állt ott (egy hajóhíd). A szigetre ívelő szárnyat csak 1901-ben csatolták hozzá.
A Margitsziget déli csúcsánál egyesülő mindkét Duna-ágra merőlegesen haladó hidat 1935 és 1937 között kiszélesítették. 1844. november 4-én a németek fölrobbantották. 1946 és 1948 között, a háború után kiszélesített formában állították helyre.
Arany János a Margitszigetről elnézegette a híd kőpilléreit, vas íveit és alattuk a Duna vizét, s képzeletében a hídavatás ünnepélyével ellentétes látomás jelent meg: a híd éjszakája, melyen eszüket vesztett, szédült öngyilkosok ugranak le a hídról a Dunába. Egy iszonyatos dantei vízió, amelyben mintha az elkárhozók csoportjait látnánk…
Témáját Arany a nagyvárosi életből, a szomorú valóságból veszi: a fejlődő kapitalizmusban Budapest két végletnek a színterévé vált: az egyik a csillogás és a gazdagság, a másik a lélekölő robot és a nyomor. Mindkét véglet kitermelte a maga elkeseredett, reményvesztett öngyilkosjelöltjeit.
Tehát a versnek sajnos van valóságalapja, abban az időben ugyanis ugrásszerűen megnőtt az öngyilkosságok száma, ami az átalakulóban levő társadalom által okozott megrázkódtatásnak volt köszönhető. És való igaz, hogy az öngyilkosok előszeretettel választották a halálnemek közül a vízbe fúlást, sokan közülük tényleg a Dunába ugrottak. Legalább annyian ölték bele magukat a folyóba, mint ahányan főbe lőtték magukat.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Csak annyi, hogy elég biztosra gondolom, hogy nem a másfél évvel azelőtti hídavatás szolgált neki alkalmul a versíráshoz. A hangsúlyokat is kicsit eltolva inkább Petőfi 1844-es Debrecenből Pestre való felmenetele. (Ha a hídavatásra írta volna alkalmi versnek, benne lett volna valamelyik újságban ár na múlva. Mint ahogy benne szoktak lenni ilyesmi versek hídavatásokra)
A vers az Őszikék része, amit nem a nyilvánosságnak szánt, hanem saját magának, ezért nem jelentek meg abból versek az újságban, és a könyv is csak halála után jelent meg. És de, a verset tényleg a Margit-híd, és az akkoriban nagyon magas öngyilkossági számok ihlették 🙂
Az elemzésben: „VAN PÁRBAJOZÓ, AKI MEGFOGADTA, HOGY PÁRBAJ UTÁN ÖNGYILKOS LESZ” Itt arról van szó, hogy a figura amerikai Párbajt vívott, ami Pontosan azt jelenti, hogy a felek a szerencsére bízzák a sorsukat, egy kalaPba egy fehér és fekete golyót tesznek, és aki a feketét húzza, annak megadott határidőn belül öngygilkosságot kell elkövetnie.
Ez nagyon érdekes. Köszönöm.
Nagyon köszönjük az elemzéseket, mind nagyon hasznos!!!
Egy kis megjegyzés a Híd-avatáshoz:
a szürke mezőben javaslom javítani a Margit-hidat készítő francia cég nevét:
Société de Construction des Battingnoles (valószínűleg csak elírás lehetett).
Köszönöm, és további jó munkát kívánok,
Andi
Köszönöm a visszajelzést, javítottam.