Ady Endre: A Tisza-parton (elemzés)
Az 1. strófa a Gangesz partját írja le, ahol kellemesen töltötte az idejét a vers beszélője: a déli verőfényben álmodozott, szemlélődött.
Jöttem a Gangesz partjairól,
Hol álmodoztam déli verőn,
A Gangesz indiai nagy folyó, szent hely, ahova megtisztulni járnak az emberek (megfürödni a szent folyó vizében).
Figyeljünk a szavak hangulatára! Már a puszta hangulatból is érezzük, hogy egy szép, idilli világ volt az, ahonnan a beszélő érkezett: költői és egzotikus. Csakhogy a vershelyzet szerint már nincs ott, ezt jelzi a „jöttem” szó, így a Gangesz már a múlté.
A „déli verőn” (azaz a déli verőfényes napsütésben) kép a fény és a hő képzetét kelti, így ősi életszimbólumként is értelmezhető. A vers beszélője a Gangesz partján támogató közegben van, itt egyfajta romlatlan, ősi, idilli állapotban élhet.
Az „álmodoztam” azt is jelentheti, hogy a jövőjét álmodta meg, talán nagyra törő vágyai vannak.
A Gangesz képéhez a legbensőbb lelki tartalmait társítja:
A szívem egy nagy harangvirág
S finom remegések: az erőm.
Megtudjuk, hogy a vers hőse lelkileg kifinomult, érzékeny, művészi hajlamú ember. A szív-harangvirág metafora a szépség iránti elkötelezettségét jelöli: a szívében virág nyílik, azaz a szíve termékeny, képes a szépségek befogadására és létrehozására.
Az az érzésünk, mintha valami szunnyadna az álmodozó virágkehelyben, az erő mintha várakozna. A finom remegések-erő metafora a beszélő érzékenységét jelölheti, aki mintha várná, hogy belső értékei egy nagyszerű alkotásban megmutatkozzanak. Tehát a két metafora együtt akár a költészet jelképe is lehet.
A meseszerűség hangulatát árasztó, könnyed, légies szavak (szív, harangvirág, finom remegések) mintha azt fejeznék ki, hogy a költészet őshazája a Gangesz partján van, így a költőnek is ott lehet csak az otthona. Olyan, mintha a Gangesz-part egy álomvilág lenne, ahová visszavágyik a vers beszélője.
Ugyanis úgy érzi, hogy jelenlegi környezete, a Tisza-part gátolja a tehetsége kibontakozását, akadályozza az önmegvalósítást. Legbensőbb értékei itt pusztulásra vannak ítélve.
Az elemzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Hozzászólások
Ady Endre: A Tisza-parton (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>